סלסה בקולומביה- למה לצפות ?

כל המידע בעמוד זה מבוסס על הניסיון האישי שלי בביקור בקולומביה ובמיוחד בעיר Cali בשנת 2013. אם אתה קורא את זה בעתיד, יתכנו שינויים כי קולומביה מתפתחת מהר. עדכנתי את הנתונים ב- 2020 בלי לבקר בקולומביה.

כיצד הסלסה בקולומביה ?

סצנת הסלסה בקולומביה שונה מזו הקיימת בישראל או במערב באופן כללי, הנה במה :

הסלסה בקולומביה היא פעילות של העם

בקולומביה, מוזיקה וריקוד סלסה היא עסק של ההמונים ולא רק של אלו שהולכים לשעורי סלסה. הדבר מתבטא בכמה צורות :

מוזיקת סלסה היא בכל מקום בעיר

מוזיקת סלסה נשמעת מכל פינה בעיר. אם מתהלכים ברחובות המסחריים אז שומעים סלסה מהחנויות הקטנות ומהדוכנים. כאשר שותים קפה בבוקר, אז גם יש מוזיקת סלסה מטלוויזיה תלויה. בלילה, השומרים בפתחי הבנינים והמלונות גם שומעים סלסה. אפילו באוטובוס משדה התעופה לעיר, התנגנה מוזיקת סלסה, כדי להכניס לאווירה.
לפני שהגעתי לקולומביה, היה לי אינסטינקט להתחיל לרקוד מתי ששמעתי סלסה (זה קרה רק במועדוני סלסה) והייתי צריך להתאים את עצמי בקולומביה, שהרי אי-אפשר לרקוד 24 שעות ביממה.

רמת הסלסה במועדונים היא בדרך כלל מאד בסיסית

הרבה תיירים מצפים למצוא בקולומביה רקדנים יוצאים מהכלל והם בדרך כלל מתאכזבים. שמעתי תייר אומר : בעיר הקטנה שלי רוקדים יותר טוב מפה.
מכיוון שכולם יוצאים לרקוד סלסה בקולומביה,אז יותר קשה למצוא רקדנים טובים במועדונים, רוב האורחים יכולים לעשות רק צעדים בסיסיים ביותר ובקושי רב יכולים לעשות סבובים.
מקומיים רבים אינם יכולים להרשות לעצמם ללכת לשעורי סלסה או שאין להם זמן לכך. שמעתי גם מקומי אומר : ״אני נולדתי בקאלי, אני לא צריך ללכת לשעורים״.
באירופה (וישראל) לעומת זאת, אלה שמגיעים למועדוני סלסה הם גם משתתפים בשעורי סלסה, בדרך זו או אחרת, אז יש להם רמה מסוימת בריקוד. בקשר לתנועות גוף וחיבור לקצב המוזיקה, אם תבקש מאירופאי ברחוב לרקוד, הוא לא ימצא את הרגליים שלו, לעומת זאת קולומביאני ממוצע מתנועע יפה מאד לקצב הסלסה, גם בלי שעורים.
אם אתה מגיע לקולומביה עם יכולת סלסה כלשהי (נאמר סלסה סגנון קובני), אז אתה תרגיש אכזבה מסוימת במועדונים מכיון שתתקשה למצוא בת זוג (או בן זוג) שיכולה להתמודד עם מהלכים פשוטים של סלסה.
מה שאמרתי יכול להשתנות בעתיד, מכיוון שהדור הצעיר מתחיל לבקר בבתי ספר של סלסה (academia de baile, academia artistica de baile), בתי ספר שלא היו קיימים בעבר.
אם אתה רוצה לראות רקדנים טובים בקולומביה, אז עדיף לבקר בבתי הספר ולא במועדונים וגם צריך להיות בבית ספר בזמן המתאים, מתי שיש אמון מתקדם ולא של תיירים מזדמנים.
הרקדנים הקולומביאנים המקצועיים, זוכים לעיתים קרובות בתחרויות בינלאומיות ורובם מגיעים מהעיר Cali

מועדוני הסלסה הם לקבוצות או זוגות

באירופה (ובישראל), מקובל להגיע למועדון סלסה גם לבד ולפגוש אנשים שמכירים בפנים. באירופה, סלסה היא פעילות ״חצי מקצועית״ ולכן זה נורמלי לחלוטין להגיע לבד כדי לעשות ״ספורט״. כמו כן, העולם המערבי הוא יותר אינדידואליסטי לעומת דרום אמריקה שהיא יותר מסורתית.
בקולומביה, זה נדיר שאנשים מגיעים לבד למועדון הסלסה, הם מגיעים כקבוצה או בזוגות. רב מועדוני הסלסה מרוהטים בכורסאות ענק, בצורת מעגל כדי להכלס את החברים שמגיעים. חסרון אחד של התופעה, היא שיש פחות אינטרקציה בין האנשים, הקבוצות רוקדות בינן לבין עצמן. באירופה מקובל שהזוגות מתחלפים אחרי כל שיר.
תוצר לוואי של מה שתיארתי הוא שבמועדונים מסוימים בקושי מוכרים שתייה אישית אלא רק קנקנים ובקבוקים אלכוהול (aguardiante).
אפשר להגיע למועדון סלסה, אפילו מוקדם, ולגלות שכל השולחנות ואפילו הכסאות כבר הוזמנו מראש. בכנסה למועדון אפשר במקרים מסוימים למצוא שלט : הכניסה למועדון היא רק עם בת זוג.
כל מה שתארתי כאן, נכון לרב המועדונים בקולומביה אבל לא לכולם. ישנם גם מועדונים ״מערביים יותר״, כאלה שתיירים אוהבים להגיע אליהם.

אין שעורי סלסה במועדונים

באירופה (ובישראל), זה נפוץ שהמועדון סלסה גם מארגן שעורי סלסה לפני המסיבה. בקולומביה זה נדיר, לפחות לא בעיר קאלי. אם רוצים שעורי סלסה צריך להגיע לבתי ספר.

העיר קאלי היא עיר הסלסה בקולומביה

כולם יגידו לך את זה בקולומביה : אם אתה רוצה סלסה, סע לעיר Cali. העיר קאלי היא זאת שחיה ונושמת סלסה. קרא על הסלסה בקאלי.

מהי סלסה קולומבינית ?

אולי תרצה לקרוא תחילה את העמוד על סגנונות הסלסה הפופלרים בעולם.
הסלסה הקולומבינית מתאפינת בעבודת רגליים מהירה ביותר. כמה מהר ? ראה זאת בוודאו הבא שצלמתי בבית ספר בעיר קאלי :

תרגע, הילדים האלו הם רקדנים טובים ביותר, אתה לא חייב לרקוד כך בשבוע הראשון.
אם כן, בסלסה הקולומבינית צעדי רגליים מהירים. הצעדים האלו יכולים להעשות לבד או בזוג כאשר מחזיקים ידיים ונמצאים אחד מול השני.
ישנם גם סיבובים בסלסה הקולומביאנית והם די דומים לאלו שבסלסה בסגנון קובני. אפשר, במידה מסוימת, לומר שהסלסה הקולומבינית הוא ״תת סעיף״ של הסלסה הקובנית.
בסגנון הקובני יש יותר ״קשרים״ עם הידיים והקומבינציות יותר מורכבות.
לסגנון הקולומביאני רק סיבובים בסיסיים. אין תנועות מבוססות : exhibala או dile que no או vacilala אלא רק תנועות מבוססות enchufa.
אם אתה רוקד את הסגנון הקובני אז אתה יכול לרקוד עם בת זוג קולומבינית בתנאי שתשתדל לא לעשות את התנועות מהסוג שהזכרתי ושלא ״מוכרות״ בסגנון הקולומביאני.
כמובן שרצוי שהפרטנרית הקולמביאנית היא כזאת שהשתתפה פעם בשעורי סלסה כי כמו שכבר אמרתי, רוב הקולומביאנים מתקשים בסיבובים.
בהשוואה לסגנון הקובני, הסגנון הקולומביאני גם פחות תלוי בקצב המוזיקה (הצעדים הם מאד מהירים בכל מקרה). בסגנון הקובני, אתה יודע בכל ביט של המוזיקה איזה רגל צריכה להיות על הרצפה, בסגנון הקולוביאני הסיבובים נעשים מאד מהר וזה לא תמיד מסוכרן עם הקצב.

ללמוד סלסה בקולומביה

הרבה תיירים עושים עצירה בקולומביה (ובמיוחד בעיר קאלי) כדי ללמוד סלסה כי הם שמעו שזה המקום הנכון לעשות זאת. בדרך כלל, לתיירים אלו אין נסיון קודם בסלסה, הם מתחילים לחלוטין ואין להם למה להשוות.
זה יכול להיות מעניין להשתתף בשעורי סלסה בקולומביה כי רמת המדריכים גבוהה, האווירה מיוחדת והמחירים אטרקטיבים, אבל צריך לקחת בחשבון 2 נקודות :
1. זה לוקח שנים ללמוד סלסה, אני מתכוון להרגיש ממש נוח בריקוד, ולכן לעצור בקאלי לכמה ימים ולהשתתף בשעורים יכול להיות נחמד אבל צריך הרבה השלמות בעתיד.
2. הסגנון הקולומביאני נרקד ב… קולומביה. כשתחזור לארצך, האנשים במועדון ירקדו את אחד מהסגנונות הפופולרים ואתה תצטרך להתאים את עצמך.
ולכן, אני בהחלט ממליץ להשתתף בשעורים בקולומביה, רק נסה להקדיש לזה יותר זמן. ישנה קהילה של תיירים שמתישבים בעיר קאלי לכמה חודשים רק כדי לתרגל סלסה (ראה העמוד הבא).
כמו כן, אני ממליץ לאמץ מהסגנון הקולומביאני את עבודת הרגליים המיוחדת, שאותה אפשר לשלב בכל סגנון סלסה, ברגעים מסוימים בשיר. זה בהחלט יתכן לרקוד בסגנון קובני עם ״נגיעות״ של קולומביאני. לסגנון הקובני יש יתרון בסיבובים ובקומבינציות באופן כללי ולסגנון הקולומביני יש יתרון בעבודת רגליים.
למעשה, זה בדיוק מה שעושים רקדנים קולומבינים טובים במועדונים : רוקדים בסגנון קובני (עם שילוב קולומביאני).

ווידאו של סלסה קולומבינית

הנה מספר סרטונים של הדרכת סלסה סגנון קולומביאני :

שירים של סלסה קולומבינית

במועדוני הסלסה בקולומביה מתנגנים שירים שמוצאם מארצות דרום אמריקאיות שונות, אבל חלקם הם שירים קולומבינים קלאסים.
הנה 3 שירים שכדאי להכיר בקולומביה :

star המשך לעמוד הבא – בתי ספר ומועדוני סלסה בעיר קאלי בקולומביה arrow1
star על הסלסה  :

star על ערים וארצות :

star עוד דברים :

star אם מצאת פרטים לא נכונים בעמוד, כמו למשל מסעדה שסגרה או נהר גדול שעבר מקום, אנא כתוב לי ב- צור קשר.